Kevät alkaa parsasesongista. Ja nyt löytyi onneksi taas yksi uusi ohje sesonkiherkun valmistamiseen. Tillin ja kapristen yhdistäminen parsaan ei olisi kyllä itselle tullut mieleen, mutta onneksi Ottolenghi on ollut ennakkoluuloton. Sitten kun parsa ja voisula -yhdistelmä alkaa kyllästyttää, tässä on virkeä vaihtoehto.
- nippu parsaa
- 3 rkl oliiviöljyä
- 30 g voita
- 20 g mantelilastuja
- 30 g kapriksia
- tuoretta tilliä
- suolaa ja mustapippuria
Laita uuni lämpenemään 200-asteiseksi.
Sekoita parsoihin ruokalusikallinen öljyä, ripaus suolaa ja mustapippuria myllystä. Levitä parsat leivinpaperin päälle uunipellille, ja paahda niitä uunissa 8–12 minuuttia, kunnes ne ovat pehmenneet ja hieman ruskistuneet pinnaltaan. Siirrä tarjoiluvadille.
Jos sää sallii, parsat voi hyvin paahtaa myös grillissä.
Sulata voi kasarissa. Lisää mantelilastut ja paista niitä voissa keskilämmöllä 1–2 minuuttia koko ajan sekoitellen, kunnes lastut ovat kullanruskeita. Kaada mantelit ja voi parsojen päälle.
Lisää vielä kaksi ruokalusikallista öljyä kasariin ja nosta lämpöä. Lisää kaprikset kuumaan öljyyn ja paista rapeiksi 1–2 minuuttia koko ajan sekoittaen. Nosta kaprikset pois öljystä esimerkiksi reikäkauhalla tai lusikalla talouspaperin päälle, jotta ylimääräinen öljy ei seuraa mukana.
Ripottele kaprikset ja silputtu tilli parsojen päälle.